ثبت‌نام پاییز ۱۳۹۶ کارگاه‌های اتاق کودک

کارگاه‌های اتاق کودک با هدف کمک به کودکان برای یادگیری تفکر منطقی، افزایش مهارت‌های حسی حرکتی، اجتماعی و شناختی آنان طراحی شده است. ابزار ما برای رسیدن به این هدف بازی است. مربی در کنار کودکان به عنوان همراه، در محیطی پرنشاط، با انجام بازی‌های مختلف سعی می‌کند اهداف کارگاه‌ها را محقق سازد. تعاملی و غیررقابتی بودن فعالیت‌های کارگاه‌ها عامل مهمی در بالابردن سطح اعتماد به نفس کودکان است. تاریخ شروع کارگاه‌های ترم پاییز خانه ریاضیات از تاریخ 13 مهر و آخرین مهلت ثبت‌نام دوشنبه 10 مهر است.

معرفی مختصر کارگاه‌ها

بازی و ریاضی (مادر و کودک)

در کارگاه مادر و کودک تلاش می‌شود که کودک مباحث آموزشی را به‌طور غیر مستقیم و به شیوه‌ی حل مسأله بیاموزد، سعی شده است که رویکرد متفاوتی در آموزش ریاضی به کار گرفته شود و چنین نگاهی ضرورت‌هایی را در آموزش ایجاد می‌کند که همین ضرورت‌ها، شکل متفاوتی به فعالیت‌ها بخشیده است. کودک به روش بازی، هنر، قصه و... آموزش می‌بیند، در انجام فعالیت‌ها رقابت وجود ندارد، کودک در کنار حل مسأله از انجام آن لذت می‌برد زیرا قوانین از پیش تعیین‌شده‌ای وجود ندارد، آموزش در سطح آگاهی کودک قرار دارد و بیش از همه روند آموزش مهم است نه نتیجه‌ی آن، و در طی این آموزش معلم و مادر به عنوان تسهیل‌گر در کنار کودک حضور دارند. در این کارگاه سعی شده است که کودک مباحث آموزشی را در بستر زندگی بیاموزد تا بتواند درک و عمل‌کرد بهتری نسبت به محیط اطراف خود داشته باشد و به ارزش‌ها و مهارت‌های زندگی مثل احترام به خود و دیگران‌، همدلی و همکاری دست یابد زیرا هدف از آموزش ریاضی به کودکان تنها آموزش اعداد و جمع و تفریق و... نیست بلکه هدف آماده کردن و ساختن بستری برای پرورش یک کودک پرسش‌گر و پژوهش‌گر است که به مشکلات به عنوان چالشی نگاه می‌کند که نیاز به راه حل دارند.

استاد سازنده (مادر و کودک)

کودکان برای تفکر و بیان ایده‌های خود نیاز به ابزار دارند و این وظیفه ماست تا مناسب‌ترین ابزار را در اختیارشان قرار دهیم تا مهارت جسمی و روانی ایشان را ارتقاء دهیم. در این کلاس کودک بعد از روبرو شدن با موضوع آموزشی از طریق قصه و بازی و درک مفهوم آن با استفاده از ابزار لگو به تخیل کردن و ساخت فضای ذهنی می‌پردازد و به این طریق تجسم سه بعدی در ذهن او شکل می‌گیرد و مهارت حل مساله و سازماندهی در او رشد می‌کند. علاوه بر لذت یادگیری و برقراری ارتباط با دیگر کودکان، مهارت دست‌ورزی و تقویت عضلات ریز و درشت انگشتان نیز در او تقویت می‌شود.

قصه و ریاضی

در اهمیت قصه‌گویی و خواندن با کودکان می‌توان با نقل قولی از افلاطون صحبت را شروع کرد. افلاطون می‌گوید باید مادران را وادار کنیم که فقط حکایاتی را که پذیرفته‌اند را برای کودکان نقل قول کنند و توجه داشته باشند که پرورشی که روح اطفال از را حکایت به دست می‌آید به مراتب بیشتر تربیتی است که جسم آنها با ورزش پیدا می‌کند. دلیل ترکیب ادبیات و ریاضی در این است که کلمات آشنا در قصه موجب درک و فهم راه حل های ریاضی می‌شود.

فعالیت کارگاه شامل:

 • شعری برای تقویت حس شنوایی
 • بلند خوانی کتاب‌هایی با موضوعات ریاضی
 • بازی ریاضی برای تخلیه هیجان کودک
 • فعالیت هنری، ریاضی

فعالیت اصلی آموزش مفاهیم پایه شامل:

 • آموزش اعداد، اشکال، علائم
 • الگو و قرینه‌یابی
 • جمع‌های ابتدایی
 • فعالیت‌هایی با کتاب کار

  اکتشاف ریاضی 
  در این کارگاه ما به کمک علم باستان‌شناسی روحیه پرسش‌گری کودکانه را تقویت می‌کنیم و در قالب باستان‌شناسی به جستجوی مفاهیم ریاضی خواهیم رفت. از مهم‌ترین اهداف این دوره تقویت روحیه پرسش‌گری در کودکان، مهارت فرضیه پردازی‌ طبقه‌بندی و ... است. تقویت صبر‌، روحیه همکاری و کار گروهی از دیگر ویژگی‌های این دوره است. تمرکز این دوره بر این است که کودکان بتوانند طرح مسأله کنند و خود کشف کنند.

  هنرهای تجسمی
  این کارگاه با توجه به ویژگی‌های گروه سنی مخاطب (پیش‌دبستان) طراحی شده‌اند. تجربه ابزار و موادی نظیر، رنگ، گچ، گل، مواد بازیافت، خمیر کاغذی و بسیاری از عناصردیگر از ویژگی‌های این کلاس‌هاست. هماهنگی چشم و دست و ذهن و تمرکز بر انجام یک فعالیت و به دست آوردن مهارت‌های فردی و اجتماعی از اهداف این کلاس می‌باشد.

  ساخت و شناخت
  با هنر وارد دنيای شگفت‌انگيز رياضيات مي‌شويم. خطوط و اشكال هندسی به ساخت و ساز آثار هنريمان كمك می كنند، و ابزار هنر و رنگ‌ها به صورت غيرمستقيم موجب شناخت اشكال، اندازه‌ها، اعداد و... می‌شوند.  در اين دوره از هنر و بازی رياضی برای  شناخت مهارت‌ها و توانايی‌ها، افزايش خلاقيت، قدرت تجسم، دقت، تمركز، هماهنگی چشم و دست، دست‌ورزی و... استفاده  می‌شود.

  عنوان مربی زمان گروه سنی تعداد جلسات هزینه‌ی ثبت‌نام ثبت‌نام
  بازی و ریاضی (مادر و کودک) ملیحه رنجبر پنج‌شنبه 10:00 تا 11:00 2.5 تا 3.5 سال 10 جلسه 2500000 ریال ثبت‌نام کنید
  استاد سازنده (مادر و کودک) ملیحه رنجبر پنج‌شنبه 12:30 تا 13:30 2.7 تا 3.5 سال 10 جلسه 3000000 ریال ثبت‌نام کنید
  اکتشاف ریاضی الهه سالار سه‌شنبه 16:15 تا 17:15 4 تا 5 سال 10 جلسه 2500000 ریال ثبت‌نام کنید
  هنرهای تجسمی الهام خسروی پنج‌شنبه 10:00 تا 11:00 5 تا 6 سال 10 جلسه 3000000 ریال ثبت‌نام کنید
  ساخت و شناخت یاسمن مرانکی سه‌شنبه 17:30 تا 18:30 3 تا 4 سال 8 جلسه 2500000 ریال ثبت‌نام کنید
  هنرهای ترکیبی   پنج‌شنبه 14:00 تا 15:00 4 تا 5 سال 10 جلسه 2500000 ریال ثبت‌نام کنید