ثبت‌نام پاییز ۱۳۹۶ کارگاه‌های اتاق دانش‌آموز

کارگاه بازی‌های فکری و آموزشی

در این دوره‌ها فعالیت اصلی و ابزار آموزش، بازی و معماست. مدرس این دوره با تغییر در بازی‌هایی مختلف و اجرای آن‌ها در پی افزایش دقت و تمرکز، افزایش دید و استدلال هندسی،  تعامل گروهی، افزایش قدرت حل مسأله، آشنایی با روش منطقی استدلال است. کارگاه‌های بازی‌های فکری در دو سطح برگزار می‌شود، دوره کارگاه 8 جلسه‌ای است: سطح یک: پیش‌دبستانی و اول ابتدایی، پنج‌شنبه‌ها 15 تا 16:30. سطح دو: دوم، سوم و چهارم ابتدایی، پنج‌شنبه‌ها 15 تا 16:30. شروع کلاس‌ها از تاریخ 13 مهر است. هزینه‌ دوره 120000 تومان است.

عنوان زمان گروه سنی تعداد جلسات هزینه ثبت‌نام ثبت‌نام
بازی‌های فکری و آموزشی - سطح یک پنج‌شنبه‌ از 15:00 تا 16:30 پیش دبستانی و اول 8 جلسه 1200000 ریال ثبت‌نام کنید
بازی‌های فکری و آموزشی - سطح دو پنج‌شنبه از 15:00 تا 16:30 دوم تا چهارم 8 جلسه 1200000 ریال ثبت‌نام کنید
آشنایی با علوم اعصاب شناختی جمعه 14 مهر از 9:00 تا 12:00 پنجم تا هشتم 1 جلسه رایگان ثبت‌نام کنید

 

دوره آشنایی با علوم اعصاب شناختی

از سوالات بزرگ این روزهای دنیای علم نحوه کار سیستم عصبی موجودات زنده است. این موضوع که تفکر، هوش و هوشمندی چیست و از کجا آمده است؟ چالشی هیجان انگیز پیش روی دانشمندان زمینه­‌های مختلف قرار داده است. شیمیست‌­ها و زیست‌شناسان با دید سلولی و ملکولی، مهندسین کامپیوتر، ریاضی‌دانان و فیزیک‌دانان با دید آماری و تحلیل شبکه­‌های عصبی، پزشکان و نوروساینتیست‌ها با روش‌های متنوع خود و روان‌شناسان و جامعه‌شناسان با دید رفتارشناسی و اجتماعی سعی در تحقیق و پژوهش در این زمینه دارند و نکته­ جالب اینکه هیچ‌کدام از دیگری بی‌­نیاز نیستند. در کنار این محققین، مهندسین پزشکی و برق به رفع موانع تکنولوژیک موجود در راه این بررسی پرداخته­‌اند و نقشی مهم در پیش‌برد علوم اعصاب شناختی دارند.

امروزه دانشمندان علوم اعصاب شناختی در زمینه­‌های مهم و پیشروی تکنولوژی فعالند، از پیش‌برد الگوریتم­‌های گوگل و فیس بوک تا ساخت اندام‌­های مصنوعی پویا، پیشنهاد روش­‌های درمانی برای بیماری­‌های صعب‌العلاج چون ام اس و آلزایمر تا تحلیل فرآیندهای مغزی، نظیر توجه و سعی در به‌کارگیری آن‌ها در دستگاه­‌هایی که به صورت روزمره با آن‌ها سر و کار داریم و بسیاری سؤالات و چالش‌­های دیگر ذهن آ‌ن‌ها را به خود مشغول کرده است.

در این سلسه کارگاه‌­ها دانش­‌آموزان به صورت عملی با مبانی نحوه­ کار سیستم عصبی آشنا می‌­شوند، یاد می‌­گیرند که خودشان دستگاه‌­های مورد نیاز برای بررسی سیستم عصبی را بسازند و به کمک این دستگاه‌­ها از نحوه کار سیستم عصبی ثبت بگیرند. در ادامه سیگنال‌­های عصبی سیستم عصبی سوسک را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار خواهند داد. در کارگاه پردازش سیگنال دانش‌­آموزان با کدنویسی لازم برای تحلیل و پردازش سیگنال­‌های عصبی و استخراج اطلاعات از آن‌ها آشنا می‌­شوند.

اهداف زیر در برگزاری مجموعه کارگاه‌­های دانش‌­آموزی دنبال می‌­شود :

1- آشنایی با مفاهیم اولیه و کاربردهای علوم اعصاب شناختی

2- آشنایی با مبانی پژوهش اصولی و طرح سوال دقیق علمی و تلاش گروها، برای حل آن

3- تمرین کارگروهی علمی: اغلب پروژه­ش‌های علمی و صنعتی با کنار هم قرار گرفتن فعالیت‌ها و نتایج تخصص‌های مختلف ناشی می‌شوند. بدیهی است که برای انجام مجموعه این کارها ( از ساخت دستگاه تا ثبت سیگنال و پردازش آن) نیاز به فعالیت مجموعه تخصص­‌های متنوع در کنار هم است.  

4- ایجاد این باور که کمبود امکانات نباید مانع راه پیشرفت شود و لذا خود دانش‌­آموزان دستگاه‌­های مورد نیاز خود در طول مسیر را خواهند ساخت.

 

چکیده کارگاهها علوم اعصاب شناختی

برای رسیدن به اهداف ذکر شده، چهار مبحث محوری به طور موازی در سه کارگاه­ معرفی می‌­شوند­. نخستین مبحث طراحی آزمایش دقیق علمی است. این مبحث در دل کارگاه الکتروفیزیولوژی به دانش‌آموزان منتقل خواهد شد. دانش‌آموزان،  در  این کارگاه‌ها از نزدیک و به صورت هدایت شده با مسائل عملی آشنا شده تا بتوانند با روش­‌هایی که به آن‌ها آموخته می‌شود، پروژه­ نهایی خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند. با توجه به زمینه تسلط و علاقه دانش‌­آموز، از هر تیم در هر کارگاه یک نفر شرکت می‌کند. در نهایت با جمع کردن اطلاعاتی که افراد تیم از کارگاه‌های مختلف می‌آموزند و کار گروهی، دانش آموزان باید توانایی پاسخ‌­دهی به پروژه‌­های آموزشی و تعریف پروژه­ نهایی را داشته باشند. در ادامه چکیده مطالب ارائه شده در هر کارگاه توضیح داده شده است.

 

کارگاه الکترونیک

در این کارگاه اصول و مقدمات طراحی و ساخت ابزار الکترونیکی مورد نیاز برای تحریک و ثبت عصبی آموزش داده می‌­شود. دانش‌آموزان باید بر اساس این آموزش‌ها مدارهای الکتریکی طراحی شده را بسازند و آزمایش­‌های مربوط به ثبت از سیستم عصبی سوسک و تحریک آن را انجام دهند.

از دیگر مواردی که در این کارگاه تدریس می‌­شود، نحوه ساخت کنترلر سوسک توسط دانش‌­آموزان است. به این صورت که دانش آموز به کمک آشنایی که در کارگاه الکتروفیزیولوژی با سیستم عصبی جانوران به دست آورده‌اند، دستگاهی می‌­سازد که به کمک آن می‌­تواند با سوسک ارتباط برقرار کرده و آن را در مسیر و به سمت دل‌خواه حرکت دهد.

 

کارگاه الکتروفیزیولوژی

مدرس : حسین جعفری

در این کارگاه ابتدا اطلاعاتی در مورد فیزیولوژی، نحوه کارکرد نورون‌ها، روش و طراحی آزمایش برای بررسی سیستم‌های فیزیولوژیک به دانش‌آموزان آموزش داده می‌­شود. در ادامه به صورت عملی با استفاده از دستگاه­‌هایی که ساخت آن درکارگاه الکترونیک معرفی شده است خود دانش‌آموزان از فعالیت سیستم عصبی سوسک ثبت می‌­گیرند. علاوه بر آموزش نحوه‌ ثبت عصبی از پای سوسک و رفع نویز سیستم‌­ها حین ثبت گرفتن به کمک ساده‌ترین ابزارها نشان داده می‌­شود و نحوه کار با نرم‌افزار آدیو سیتی به دانش‌آموزان نشان داده خواهد شد. در ادامه با فرا گرفتن این اصول، دانش‌آموزان سیستم عصبی سوسک را به صورت ریتمیک به کمک یک آهنگ تحریک می‌­کنند و پای سوسک را به رقصیدن با آن وا ­می‌­دارند.

 

کارگاه پردازش سیگنال

مدرس : حسین رفیع پور

در این کارگاه دانش آموزان با اصول اولیه پردازش سیگنال‌های عصبی آشنا می‌­شوند. در این کارگاه ابتدا اصول اولیه کار با نرم افزار متلب به دانش‌آموزان نشان داده می‌­شود و سپس با استفاده از این نرم افزار، دانش‌آموزان می‌­توانند داده‌های آزمایشگاهی ثبت شده که از آزمایشگاه­‌های معتبر جهانی است را تحلیل کنند و اطلاعات آماری معنادار و قابل تفسیر از آن استخراج کنند.

 

بخش پژوهش

در بخش نهایی، با توجه به مطالب و آزمایش­‌هایی که در کارگاه‌­ها به دانش‌­آموزان نشان داده شده است، دانش‌آموزان گروه بندی شده و هر گروه سؤال پژوهشی‌ای برای خود انتخاب می‌­کند و با کمک استادان کارگاه‌ها سعی در بررسی و حل این سؤال خواهند کرد.

 

روز اختتامیه

این روز به صورت نمایشگاهی برگزار شده و هر گروه یک میز به عنوان غرفه در اختیار دارد تا کار و نتایج پژوهش خود را برای بازدید کنندگان معرفی کند.

 

مختصری از سوابق علمی و کاری مدرسین این دوره آشنایی با علوم اعصاب شناختی
حسین جعفری

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته شیمی از دانشگاه شریف و ارشد از دانشگاه تهران
 • دارنده مقاله برگزیده پوستری در دومین دوره کنگره بین‌المللی نورو تروما 2015 ( مدل‌سازی تآثیر داروی بومتاناید بر عمل‌کرد مغزی)
 • برنده جایزه طلایی اهوازی در سال 2014
  این جایزه به صورت سالیانه به پژوهش‌گر برگزیده جوان (زیر 35 سال) از میان پژوهش‌گران حوزه‌های مرتبط با علوم اعصاب و علوم و فن‌آوری‌های شناختی اعطا می‌شود.
 • عضو هیآت علمی کمیته شیمی باشگاه دانش‌پژوهان جوان از سال 2014 
  این کمیته مسئول آموزش و انتخاب تیم المپیاد دانش‌آموزی شیمی ایران برای شرکت در مسابقات المپیاد جهانی می‌باشد.
 • چاپ 3 مقاله در نشریات آی‌اس‌آی
 • شرکت در 3 کنفرانس بین‌المللی

حسین رفیع‌پور

 • فارغ‌التحصیل مهندسی برق از دانشگاه شریف و ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه تهران
 • مدرس المپیاد ریاضی، دبیرستان شهید رجایی (87 - 90) و دبیرستان شهید بهشتی (91)
 • مدرس المپیاد کامپیوتر، دبیرستان این‌سینا - 92
 • مدرس بینایی ماشین، دبیرستان علامه حلی 1 - 93

برای آشنایی بیش‌تر دانش‌آموزان و والدین آن‌ها با مباحث طرح شده در این دوره از کارگاه‌ها، کارگاه یک روزه‌ای در تاریخ  14 مهر برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام به این لینک مراجعه کنید.